A mindfulness pozitív hatásai leginkább a koncentrációt javításában és nyugtató hatásában ismertek. A kutatások szerint azonban a tudatos jelenlét rendszeres gyakorlása csökkenti a szorongást, a depressziót, javíthatja az alvásminőséget, segíthet optimalizálni a vérnyomást és a fájdalomcsökkentésben is hatásos. És ennél még jóval több testi és lelki előnye is van.
A mindfulness 5 leggyakoribb pozitív hatása
1. A mindfulness csökkenti a stresszt
A Mindfulness-alapú stresszcsökkentő programmal (MBSR) elért sikerek és számos tudatos jelenléttel foglalkozó tanulmány bizonyítja, hogy a mindfulness pozitív hatásai eredményesen csökkentik a stressz-szintet. Donald és Atkins 2016-os kutatása szerint a mindfulnesst gyakorlók az elkerülés helyett megküzdéssel reagálnak a stresszhelyzetekre. Remmers, Topolinski, & Koole kutatása szerint pedig a mindfulness az érzelemszabályozás javításával segíthet csökkenteni a stresszt, javítani a hangulatot és a stresszkezelési képességet.
Egy lenyűgöző tanulmány, amelyet 2010-ben publikáltak az Emotion című folyóiratban, filmek segítségével vizsgálta a témát. Két csoportot kértek meg arra, hogy nézzenek meg egy szomorú filmet. Az egyik csoport elvégezte az MBSR-tanfolyamot, a másik csoport pedig nem. Az agyi szkennelések azt mutatták, hogy a nem meditálóknál kisebb volt az agyi aktivitás, mint a mindfulness meditálóknál.
Ez arra utal, hogy a mindfulness lehetővé teszi az érzelmek másfajta feldolgozását az agyban és ez lehet az egyik módja annak, hogy a stressz csökkenjen a mindfulness-gyakorlatok révén.
2. A mindfulness kitisztítja az elmét
Számos tanulmány kimutatta azt is, hogy a mindfulness gyakorlása csökkenti a ruminációt, a negatív helyzeteken való rágódást, illetve az aggodalmaskodást. A Journal of Science and Healing című folyóiratban 2009-ben megjelent kutatás szerint a 8 hetes MBSR kurzust elvégzőknek nagyobb lett a lelki jóllétük és csökkent a ruminációjuk.
Személyes tapasztalatom szerint a mindfulness pozitív hatásai közé sorolható továbbá a kreativitás előtérbe kerülése. Gyakorlás közben sokszor olyan ötleteim támadnak, amelyek segítenek a mindennapi munkámban vagy az otthoni életemben.
3. A mindfulness javítja a memóriát
A kutatások szerint pozitív hatása, hogy látványosan fokozza az ún. munkamemóriát. Gondolj úgy a munkamemóriára, mint egy kis táblára. A táblát arra használod, hogy jegyzeteket készíts arról, amit az emberek mondanak, és hogy mit kell tenned az adott pillanatban.
A gyenge munkamemória olyan, mintha nagyon kicsi lenne a táblád. Könnyen elfelejted, hogy mit csinálsz, és más dolgok vonják el a figyelmedet. Egy nagyobb tábla azt jelenti, hogy emlékezni tudsz arra, hogy mi az, amit csinálsz, és kevésbé vonják el a figyelmedet más emberek vagy gondolatok.
A mindfulness pozitív hatásainak egyike tehát, hogy a kis táblát nagyobbá teszi. A jobb munkamemória pedig összefügg a jobb tanulási képességgel, koncentrációval és az érzelmek szabályozásának képességével is.
Ezt bizonyítja egy 8 hetes MBSR tanfolyammal végzett vizsgálat eredménye is, amely szerint a mindfulness rendszeres gyakorlása növeli a szürkeállományt az agy tanulásban és memóriában részt vevő területein, és pozitív hatással van az iskolai- és a munkateljesítményre.
4. A mindfulness javítja a koncentrációt
A Liverpool John Moores Egyetem 2009-es kutatása szerint a mindfulness meditálók jelentősen jobban teljesítenek, mint a nem meditálók a figyelem minden mérésében.
Ha jobban koncentrálunk, nagyobb valószínűséggel kerülünk ún. „flow” lelkiállapotba, egy olyan elmélyült mentális módba, amely magas szintű figyelemmel jár.
Ez a túlzott stressz ellentéte, és ezáltal hozzájárul jólléthez. A jobb összpontosítás ugyanakkor nagyobb teljesítményérzetet és hatékonyságot eredményez. Úgy érezhetjük, hogy jobban kézben tartjuk az irányítást az életünk fölött, és több idő jut a barátokra és a családra.
5. A mindfulness javítja a betegségekkel szemben való ellenállás képességét
Számos tudományos kutatás vizsgálta a mindfulness gyakorlása és a krónikus betegségek kapcsolatát, és azt találták, hogy bár a mindfulness nem szünteti meg a tüneteket, de azok kezelhetőbbé válnak.
A mindfulness segíthet, hogy a beteg kevésbé koncentráljon a fájdalomra, a stressz, a szorongás és a depresszió csökkentésével, az érzelmi reakció szabályozásával és a spiritualitás növelésével pedig javíthatja az életminőséget a betegek és az ápolóik esetében egyaránt.
A mindfulness további 12 pozitív hatása
- Csökkenti a szorongást.
- Növeli az általános közérzetet.
- Javítja a mentális egészséget.
- Csökkenti az aggodalmaskodást és ruminációt .
- Növeli a rezilienciát, a stresszes helyzetekben való ellenállóképességet. (4. blogposzt)
- Segít megelőzni a kiégést.
- Javítja a tanulmányi eredményeket.
- Hozzájárul a szociális kapcsolatok javulásához.
- Csökkenti a problémás gyerekek agresszióját.
- Javítja a munkateljesítményt.
- Ellenállóbbá tesz a negatív környezettel szemben.
- Növeli a rugalmasságot.
Amióta rendszeresen gyakorlom a mindfulness-t, azaz a tudatos jelenlétet, folyamatosan tapasztalom a lenyűgöző pozitív hatásait. Ahogy a kutatások is bizonyítják, valóban csökkenti a stresszt, lecsendesíti az elmét, javítja a memóriát, fokozza a koncentrációt, és ez csak néhány a sok pozitív hatás közül, amelyekkel kiegyensúlyozottabbá és nyugodtabbá teszi a mindennapokat.
Ezeket a pozitív hatásokat te is átélheted egy mindfulness tanfolyamon. Kattints ide bővebb információért >>
Ha most nem szeretnél elköteleződni egy hosszabb tanfolyam mellett, akkor jelentkezz a 7 napos ingyenes, mindfulness kihívásra.
Forrás:
https://positivepsychology.com/benefits-of-mindfulness/