A legtöbb ember hajlamos önmagát kritizálni vagy szégyenkezni, ha valamilyen hibát követ el vagy kudarcot él meg. Annál is inkább, mert társadalmunkban az önmagunkkal szembeni szigorú bánásmód a hibák kijavítására és önmagunk fejlesztésére, jobbá tételére utaló jelzés. Közben az önbecsülés csökken, a boldogtalanság és a stressz szintje emelkedik és még távolabb kerülünk a sikert jelentő célok elérésétől. Ezzel szemben az önegyüttérzés őszinte támogatással segíthet túllendülni a nehéz helyzeteken.
Kristin Neff, az austini Texasi Egyetem pszichológia professzora úttörő sikereket ért el az önegyüttérzés kutatásában. Szerinte
Azért is érdemes rendszeresen gyakorolni az önegyüttérzést, mert a tudományos bizonyítékok alapján segít növelni a lelki ellenálló képességet, javítja a fizikai és mentális egészséget, a jóllétet, boldogabbá, kiegyensúlyozottabbá tesz, és még számos előnye van, ami tartós sikerhez vezethet.
Önegyüttérzés vagy önbecsülés?
Az önbecsülés folyamatosan változó állapot, amely megmutatja, hogy adott pillanatban mennyire értékeljük és látjuk pozitívan önmagunkat. Neff szerint azonban a magas önbecsülést másokkal és az eredményekkel való összehasonlítással érjük el. Az aktuális szintje pedig mindig attól függ, hogy milyennek értékeljük magunkat másokhoz képest és mások mennyire kedvelnek bennünket. Ezért is változik folyamatosan. Egy jól sikerült napon a csillagokig emelkedik, máskor pedig a föld alá süllyedhet. Neff szerint az ego ilyen mértékű előtérbe helyezése félrevezető és értelmetlen, nehéz időkben pedig depressziós rohamokhoz és nárcizmushoz is vezethet.
Az önbecsülést is sértő önkritika pontosan ezért is kontraproduktív. Az önbecsülés csökkenésével pedig a siker elérését is kockáztatja.
Neff szemlélete szerint az önegyüttérzéssel elfogadjuk, hogy a minket ért kudarcokkal mindenki küzd, ez pedig gyökeresen megváltoztatja a kihívásokhoz való hozzáállásunkat és tágra nyitja a fejlődéshez vezető ajtókat.
További előny, hogy az önegyüttérzés az önértékelést is támogatja, anélkül hogy depresszióhoz vagy nárcizmushoz vezetne. Nem befolyásolják a külső visszajelzések és az összehasonlítás sem, mint az önbecsülés esetén. Az önegyüttérzés akkor is állandó, ha jó passzban vagyunk és akkor is, ha éppen hibázunk.
A sikerhez vezető út önegyüttérzéssel van kikövezve
Több száz egyetemi hallgató körében végzett tanulmányai alapján megállapította, hogy az önegyüttérzést gyakorló hallgatók általánosan elégedettebbek és kevésbé hajlamosak depresszióra vagy szorongásra.
Neff egy másik, 2012-es kutatása azt is bebizonyította, hogy az önmagukkal együttérző emberek motiváltabbak a hibák kijavításában, például keményebben tanulnak, ha korábban megbuktak egy vizsgán, vagy többet tesznek azért, hogy visszanyerjék egy barátjuk bizalmát.
Ez azt bizonyítja, hogy az önegyüttérzés kellő biztonsági hálót ad ahhoz, hogy szembenézzünk a gyengeségeinkkel és pozitív változásokat érjük el az életünkben.
Tanulj meg együttérző, jó barátja lenni önmagadnak!
Töltsd le az ingyenes e-bookot és tapasztald meg akár most azonnal az önegyüttérzés hatását a gyakorlatok segítségével!
Forrás:
https://www.bbc.com/worklife/article/20210111-why-self-compassion-not-self-esteem-leads-to-success
https://www.theatlantic.com/health/archive/2016/05/why-self-compassion-works-better-than-self-esteem/481473/