Eszközök a szülők kezében: Gyakorlati tippek az érzelemszabályozás fejlesztéséhez – Játékok, technikák, kommunikációs stratégiák a mindennapokra

Ingyenes 7 napos mindfulness kihívás
Szakadj ki a stressz fogságából - bizonyítottan működő meditációs gyakorlatokkal

Amikor a gyermeked dührohamot kap, mert nem engedted meg neki, hogy a boltban a sorok között szaladgáljon, amikor megsértődik és duzzog mert nem ő nyert a társasjátékban sokszor talán tanácstalanul állsz, mit ronthattál el. Próbálod meggyőzni, próbálod vigasztalni, de egyik se működik igazán.

Ennek a viselkedésnek az a oka, hogy nem képesek kezelni az érzelmeiket. Ha elsodorják őket a nagy érzelmek, nem képesek megnyugtatni magukat és tisztán látni a dolgokat, ezért a meggyőzés semmit sem segít.

Mit tudunk tenni? Hogyan segíthetünk nekik?

Kutatások egyaránt hangsúlyozzák a nyitott, empatikus és érzelemfókuszú kommunikáció fontosságát a gyermekek érzelemkezelési képességeinek fejlesztésében. Eisenberg és társai (1998) kutatásukban például arra jutottak, hogy ha a szülők pozitív, támogató kommunikációt folytatnak (pl. megnevezik az érzelmeket, empatikus válaszokat adnak) az elősegíteti a gyerekek érzelmi kontrolljának fejlődését. 

Hogyan tudod segíteni gyermeked érzelemszabályozásának fejlődését?
Ennek hatékony módja, ha a saját érzelemszabályozási képességeidet is fejleszted és közben neki is segítesz, hiszen a gyermeked a te példádból is tanul.

Íme néhány gyakorlat:

1. Ismerd fel és nevezd meg az érzelmeidet! Az érzelmek megnevezése segít tudatosítani az érzéseket és csökkenti az impulzív reakciók esélyét. 

Hogyan csináld? Figyeld meg, mit érzel egy-egy helyzetben és mondj ki magadban egy egyszerű mondatot, például: „Most dühös vagyok, mert…”. 

2. Lélegezz mélyeket a stresszes helyzetekben! A mély légzés segít lelassítani a szívverésedet és megnyugtatja az idegrendszeredet, így kontrolláltabban reagálhatsz.

Hogyan csináld? Vegyél 5 lassú, mély lélegzetet, mielőtt reagálnál. Belégzés 4 számolásra, kilégzés 6 számolásra.  

3. Tarts kis „szünetet”! Ezzel a gyakorlattal időt adsz magadnak, hogy átgondold a helyzetet és elkerüld az érzelmi robbanásokat ezáltal pedig jó példát mutass a gyermekednek.

Hogyan csináld? Ha érzed, hogy túl intenzíven reagálnál, mondd ki nyugodtan: „Szükségem van egy percre, hogy megnyugodjak.” Vonulj el egy pillanatra, ha szükséges. 

4. Gyakorold az empátiát a gyereked érzelmei iránt! Az érzelmek validálása megnyugtatja a gyereket, és segít neki jobban feldolgozni az érzéseit.

Hogyan csináld? Ha a gyermeked dühös vagy szomorú, próbáld megérteni az érzelme mögötti okot, és mondd ki: „Látom, hogy most nagyon szomorú vagy, mert…”. 

5. Tanítsd meg magadnak, hogy az érzelmek nem „jók” vagy „rosszak”! Ez a hozzáállás segít elfogadni a saját és a gyermeked érzelmeit ahelyett, hogy elnyomnád őket. 

Hogyan csináld? Gondolj az érzelmeidre, mint jelzésekre. Kérdezd meg magadtól: „Mit akar ez az érzelem mondani nekem?” 

6. Alkalmazd a „STOP” technikát! Ez a módszer segít lelassítani és tudatosan reagálni az érzelmileg nehéz pillanatokban. 

Hogyan csináld?

  • S: Állj meg (Stop). 
  •  T: Vegyél egy mély lélegzetet (Take a breath). 
  •  O: Figyeld meg, mit érzel (Observe). 
  •  P: Válaszolj tudatosan, ne automatikusan (Proceed). 

7. Tanulj érzelemszabályozási technikákat a gyerekeddel együtt! Ez nemcsak a te készségeidet fejleszti, hanem a gyereked is tanul közben. 



Hogyan csináld? Próbáljatok ki közösen érzelmekről szóló meséket, légzőgyakorlatokat, vagy érzelemkártyákat, mint amilyen a Szívmanó és a Szívmanó nyugilégzés kártyák is.

Szívmanó kártya

Szívmanó oldalán játékosan sajátíthatja el a gyermeked 28 különféle érzelem felismerését

Szívmanó nyugilégzés kártya

A tudatos légzés egy könnyen elsajátítható technika, amit a gyerekek bármikor és bárhol használhatnak, amely felnőttként is támogatja őket a stressz kezelésében és az egészséges életmód fenntartásában.

8. Bocsáss meg magadnak és légy türelmes! Szülőnek lenni nem mindig könnyű, az ember néha hibázik. Ezek a hibák aztán teherként nehezedhetnek a válladon, bűntudatot okozva és megnehezítve számodra a gyermekeddel való kapcsolatodat. Ha megtanulod elfogadni a saját hibáidat és a gyermekeidét is, úgy sokkal jobb döntéseket tudsz hozni.

Hogyan csináld? Ha úgy érzed, hibát követtél el, mondd magadnak: „Tanulok ebből, és legközelebb jobban fogom csinálni.” 

9. Nyugisarok Hozzatok létre egy nyugalmi sarkot, ahová a gyermeked beülhet, ha szomorú, dühös vagy zaklatott. Tegyetek oda párnákat, takarót, plüssöket! Kezdetben akár te is beülhetsz néha, hogy megmutasd neki, mikor és hogyan kell használni.

Miért jó ez? A gyerek megtanulja, hogy van lehetőség a megnyugvásra és önálló érzelemszabályozásra. 

10. „Hála-est”  Minden este beszéljétek meg, miért vagytok hálásak aznap. 

Ez a technika fejleszti a pozitív érzelmek tudatosítását és a kiegyensúlyozottságot.

11. “Képzeld el” Alkalmazzatok közösen relaxációs gyakorlatokat, például képzeljetek el egy nyugodt helyet, ahol együtt vagytok.  Beszéljétek meg, milyen az a hely, mit csináltok ott, hogy érzitek magatokat közben.

Ez a technika erősíti a kötődést és a gyerek érzelmi stabilitását, valamint segíthet neki megnyugodni nehéz helyzetekben.

Az érzelemkezelésről és a figyelemkontrollról még többet tanulhattok a Pillanatkapitány című könyvben található 10 hetes érzelemszabályozás és figyelemkontroll programból, amely segít a gyermekednek elsajátítani a mindfulness alapjait, és miközben ő kiegyensúlyozottabbá válik és megtanulja szabályozni az érzelmeit, közben te is nyugodtabbá válhatsz majd.

Pillanat kapitány

Érzelemszabályozás és figyelemkotroll program interaktív mindfulness mesékkel és játékos gyakorlatokkal.

Források:

Nancy Eisenberg  1 , Amanda Cumberland, Tracy L Spinrad (1998) Parental Socialization of Emotion , https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16865170/

Gottman et al. (1996) Parental Meta-Emotion Philosophy and the Emotional Life of Families: Theoretical Models and Preliminary Data https://www.researchgate.net/publication/232602696_Parental_Meta-Emotion_Philosophy_and_the_Emotional_Life_of_Families_Theoretical_Models_and_Preliminary_Data

Morris et al. (2011) The influence of mother-child emotion regulation strategies on children’s expression of anger and sadness https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21244160/

Ha neked hasznos volt, másoknak is az lehet! Segíts eljuttatni azokhoz is!

Miről szeretnél ma olvasni?

Kategóriák

Bagdi Bella

pszichológus, coach
mindfulness tanár (MBSR, MBCT)
tudatos önegyüttérzés tanár (MSC)

Emberi életet élni azt jelenti, hogy szembe kell néznünk a fájdalommal. Az élet nehéz, mindenki számára. De ezt elfelejthetjük, és a küzdelmeket annak a jeleként értelmezhetjük, hogy „valami baj van velem”. Az én célom, hogy segítsek kialakítani olyan mentális erőforrásokat, amelyek által lelkileg ellenállóbbá válsz az élet kihívásaival szemben, aminek hatására több boldogságot és békét teremthetsz a testedben és az elmédben, továbbá nagyobb bátorságod lesz kibontakoztatni önmagad.

Kövess a közösségi médiában

Ha szeretnél első kézből értesülni írásaimról, tanfolyamaimról, előadásaimról vagy egyéb rendezvényeimről, a hírlevél a legbiztosabb módja, hogy mindezekről időben értesülj!

Ingyenes 7 napos önegyüttérzés kihívás​
Szelídítsd meg a benned élő kritikust - avagy fedezd fel az önegyüttérzés erejét!

Neked ajánljuk még

Dühkitörések, hiszti, szorongás: Amikor az érzelemszabályozás nehézséget okoz. – Tipikus problémák és a mögöttük álló okok.

Gyermekünk viselkedését néha nehéz megérteni. Miért hisztizik, amikor mindene megvan? Miért vannak dühkitörései, amikor az előbb még jó kedve volt? Miért szorong az oviban, amikor annyira kedves vele az óvónéni? A problémát gyakran az okozza, hogy a gyermeked nem tudja szabályozni még az érzelmeit, ezért amikor valamilyen számára kellemetlen eseményt

Tovább olvasom »
Figyelemzavar, autizmus, tanulási nehézségek: Érzelmi kihívások és megoldások. – Speciális nevelési igényű gyerekek érzelemszabályozása

Ha a gyermeked autizmus spektrumzavarral vagy figyelemhiányos hiperaktivitás zavarral (ADHD) él az érzelemszabályozása több szempontból eltérhet a tipikusan fejlődő gyerekekétől. Az autizmussal élő gyermekek nehezebben értelmezik és fejezik ki érzelmeiket, míg az ADHD-val élő gyermekeknél gyakori az impulzív érzelemkitörés és nehezen kezelik a frusztrációt. Mi ennek az oka és hogyan

Tovább olvasom »