Tükörben önmagad: Hogyan befolyásolja a szülő érzelemszabályozása a gyermekét?

Ingyenes 7 napos mindfulness kihívás
Szakadj ki a stressz fogságából - bizonyítottan működő meditációs gyakorlatokkal

Amikor te feszült vagy: a gyermeked is az lesz. Ha te kiakadsz: bizony a gyermeked is lemásolja. De nem csak azt másolja, ahogyan ilyenkor viselkedsz, hanem azt is, ahogyan megküzdesz a jó és a rossz érzésekkel. Tőled tanulja a stresszkezelést, a konfliktusok kezelését, kifigyeli mit teszel, amikor aggódsz, amikor ideges vagy, amikor bosszúság ér, de azt is, hogyan kezeled az örömet, a dicséretet, a kritikát.

Hogyan mutass jó példát ebben?

Ehhez bizony önismeretre van szükséged, de hát a gyermekvállalás önmagában is egy izgalmas önismereti utazás, amely lehetőséget ad arra, hogy jobban megismerd önmagad és azt, mit miért teszel.

A szülők érzelemszabályozása mély hatással van a gyermekek érzelmi fejlődésére, hiszen a gyerekek a szülőktől tanulják meg, hogyan kezeljék a saját érzelmeiket és hogyan reagáljanak másokéra. Az érzelemszabályozás és a szülői minták éppen azért fontosak, mert:

 1. A gyerekek a szülőket másolják A gyerekek természetüknél fogva figyelik és utánozzák a szüleik viselkedését. Ha vannak tudatos megküzdési stratégiáid pl. a stressz vagy a harag kezelésére, akkor a gyermeked is hasonló mintát követ majd. Ezzel szemben, ha általában kiabálással vagy visszavonulással reagálsz, a gyereked ezt másolja le, mint „normális” reakciót.

 2. Biztonságos érzelmi környezetet teremt Egy szülő, aki képes szabályozni az érzelmeit, stabil, kiszámítható környezetet nyújt. Ez segít a gyermeknek abban, hogy érzelmileg biztonságban érezze magát, ami alapvető a megfelelő fejlődéshez és a kötődéshez.

Eisenberg és Morris (2002) kutatása kimutatta, hogy a szülők érzelemszabályozási készségei közvetlenül befolyásolják a gyerekek érzelmi kompetenciáit. Azok a gyerekek, akik érzelmileg kiegyensúlyozott szülői környezetben nőnek fel, jobban képesek kezelni a saját érzelmeiket és empatikusabbak mások iránt.

 3. Hosszú távú érzelmi intelligencia fejlesztése A szülői minták meghatározzák, hogy a gyermek később hogyan kezeli az érzelmeit, hogyan oldja meg a konfliktusokat, és hogyan épít kapcsolatokat. A kiegyensúlyozott érzelemszabályozás jó példát mutat az empátiára, az önuralomra és a problémamegoldásra is.

 4. Csökkenti a gyermeki stresszt Ha egy szülő nem tudja megfelelően kezelni a saját érzelmeit, például gyakran robban ki vagy vonul vissza, az megterhelő lehet a gyermek számára, mert nem érti, mi történik és könnyen magára veheti a problémát. A szülő érzelmi stabilitása segít csökkenteni a gyerekek szorongását és stresszét.

Bowen családi rendszermodell kutatása (Murray Bowen, 1978) a generációkon átívelő családi dinamikákra és a minták továbbörökítésére összpontosított, bemutatva, hogyan hatnak az érzelmi működések és a stresszkezelési stratégiák az egymást követő generációkra.

A szülői minták nemcsak a gyerek érzelmi fejlődését befolyásolják, hanem megteremtik az alapot az önértékelés, a kapcsolatok kezelése és az élet kihívásaira való reagálás fejlődésének is. A pozitív minták hozzájárulnak a gyermek kiegyensúlyozott, magabiztos felnőtté válásához.

Az érzelemszabályozás fejlesztésében sokat segíthetnek az olyan játékos megoldások is, mint amilyen a például a Pillanatkapitány könyv (10 hetes érzelemszabályozás és figyelemkontroll program), és a Szívmanó kártyajátékok, amelynek révén a gyerekeknek nem csak az érzelemfelismerési képességei javulnak, hanem az érzelemkontroll alapjait is elsajátíthatják.

Pillanat kapitány

Érzelemszabályozás és figyelemkotroll program interaktív mindfulness mesékkel és játékos gyakorlatokkal.

Szívmanó kártya

Szívmanó oldalán játékosan sajátíthatja el a gyermeked 28 különféle érzelem felismerését

Generációs minták: ami miatt nehéznek érzed a változtatást

Te hogyan reagálsz az élet egyes helyzeteire? Bizony te is úgy, ahogyan azt a szüleidtől tanultad.

A generációs minták jelentős hatással vannak arra, hogyan mutat példát egy szülő az érzelemszabályozás terén. Az érzelemszabályozási mintákat az egyik generáció adja át a másiknak a családon belül és azok a tudatalattinkban tárolódnak, ezért nagyon nehezen tudunk változtatni rajtuk, mert ezeket érezzük normálisnak, a viselkedésünk, reakcióink alap építőköveinek. Gyermekkorodban számos tapasztalatot szereztél, láttad, ahogyan a szüleid viselkedtek és mivel még ők voltak a fő érzelmei környezeted, észre sem vetted, hogy akaratlanul is beléd ívódtak a reakcióik.

Van IJzendoorn (1992) Intergenerational Transmission of Parenting című metaelemzése kimutatta, hogy a szülői kötődés és nevelési szokások generációról generációra átadódhatnak, különösen akkor, ha az érintettek nem dolgozzák fel a saját gyermekkori kötődési tapasztalataikat.



Ha gyermekkorodban azt tapasztaltad, hogy a családban az érzelmeket elfojtották vagy dühkitörésekkel fejezték ki, valószínűbb, hogy te is hasonló mintákat alkalmazol. Ha viszont biztonságos, érzelmileg támogató környezetben nőttél fel, könnyebben tudod kezelni a saját érzelmeidet és képes leszel jobban példát mutatni gyerekeidnek.

Azonban nem csak a hétköznapi élethelyzeteknek lehet hatása. A generációkon átívelő traumák, például háborúk, gazdasági válságok, vagy családi konfliktusok hatása hosszú időn keresztül jelen lehet egy család érzelmi működésében.

Ha egy szülő nem dolgozta fel a saját gyerekkorában átélt traumákat, nehézségeket, ezek a feldolgozatlan élmények tudattalanul továbböröklődhetnek, és hatással lehetnek még a gyermekei, unokái érzelemszabályozási képességeire is.

A generációs minták azonban nem sorsszerűek, hiszen felülírhatók tudatossággal és önfejlesztéssel. Ha felismered, hogy az érzelemszabályozási szokásaid nem a legjobbak, lehetőséged van tanulással, terápiával vagy más támogatással változtatni rajtuk.

Az érzelmi tudatosság növelése segít abban, hogy ne ismételd automatikusan a korábbi generációk viselkedését.

Fontos megemlíteni, hogy a generációs minták jelentős pozitív hatással is bírnak: ha olyan példát kaptál, amelyben az érzelmeket elfogadták és egészségesen kezelték, ezt a mintát valószínűbb, hogy továbbadod majd.

Ha pedig szülőként dolgozol azon, hogy a negatív mintákat megváltoztasd, ezzel új, egészséges alapot adhatsz a gyermekednek, megakadályozva a problémák továbbörökítését.

Amikor tudatosan törekszel érzelemszabályozásod fejlesztésére, a gyermekeidnek is megmutatod, hogy a változás lehetséges. Ez pedig erőt adhat nekik, hogy saját érzelmi fejlődésükben is rugalmasak és proaktívak legyenek.

Ahhoz, hogy mi felnőttként is képesek legyünk fejlődni és gyermekünknek is segíteni tudjunk, azzal kezdődik, hogy tudatosabbá válunk az érzelemkezelés terén.

A Pillanatkapitány könyv (10 hetes érzelemszabályozás és figyelemkontroll program) nem csak gyermekünknek segíthet, hanem miközben elsajátítjuk a benne található módszereket, mi magunk is fejlődhetünk az érzelemkezelés területén.

Pillanat kapitány

Érzelemszabályozás és figyelemkotroll program interaktív mindfulness mesékkel és játékos gyakorlatokkal.

Források:

Van IJzendoorn, M. H. (1992). Intergenerational transmission of parenting: A review of studies in nonclinical populations. https://psycnet.apa.org/record/1992-23263-001

Bowen, Murray (1978). Family Therapy in Clinical Practice. New York: Jason Aronson, Inc.

Eisenberg, N., & Morris, A. S. (2002). Children’s Emotion-Related Regulation. Advances in Child Development and Behavior, 30, 189-229.

https://doi.org/10.1016/S0065-2407(02)80042-8

Ha neked hasznos volt, másoknak is az lehet! Segíts eljuttatni azokhoz is!

Miről szeretnél ma olvasni?

Kategóriák

Bagdi Bella

pszichológus, coach
mindfulness tanár (MBSR, MBCT)
tudatos önegyüttérzés tanár (MSC)

Emberi életet élni azt jelenti, hogy szembe kell néznünk a fájdalommal. Az élet nehéz, mindenki számára. De ezt elfelejthetjük, és a küzdelmeket annak a jeleként értelmezhetjük, hogy „valami baj van velem”. Az én célom, hogy segítsek kialakítani olyan mentális erőforrásokat, amelyek által lelkileg ellenállóbbá válsz az élet kihívásaival szemben, aminek hatására több boldogságot és békét teremthetsz a testedben és az elmédben, továbbá nagyobb bátorságod lesz kibontakoztatni önmagad.

Kövess a közösségi médiában

Ha szeretnél első kézből értesülni írásaimról, tanfolyamaimról, előadásaimról vagy egyéb rendezvényeimről, a hírlevél a legbiztosabb módja, hogy mindezekről időben értesülj!

Ingyenes 7 napos önegyüttérzés kihívás​
Szelídítsd meg a benned élő kritikust - avagy fedezd fel az önegyüttérzés erejét!

Neked ajánljuk még

Dühkitörések, hiszti, szorongás: Amikor az érzelemszabályozás nehézséget okoz. – Tipikus problémák és a mögöttük álló okok.

Gyermekünk viselkedését néha nehéz megérteni. Miért hisztizik, amikor mindene megvan? Miért vannak dühkitörései, amikor az előbb még jó kedve volt? Miért szorong az oviban, amikor annyira kedves vele az óvónéni? A problémát gyakran az okozza, hogy a gyermeked nem tudja szabályozni még az érzelmeit, ezért amikor valamilyen számára kellemetlen eseményt

Tovább olvasom »
Figyelemzavar, autizmus, tanulási nehézségek: Érzelmi kihívások és megoldások. – Speciális nevelési igényű gyerekek érzelemszabályozása

Ha a gyermeked autizmus spektrumzavarral vagy figyelemhiányos hiperaktivitás zavarral (ADHD) él az érzelemszabályozása több szempontból eltérhet a tipikusan fejlődő gyerekekétől. Az autizmussal élő gyermekek nehezebben értelmezik és fejezik ki érzelmeiket, míg az ADHD-val élő gyermekeknél gyakori az impulzív érzelemkitörés és nehezen kezelik a frusztrációt. Mi ennek az oka és hogyan

Tovább olvasom »