Mindfulness
„A jelen az egyetlen idő, amikor képesek vagyunk élni - tudni - érzékelni - tanulni - cselekedni - változni - gyógyulni.”
Jon Kabat-Zinn
Mit jelent a mindfulness?
A mindfulness megértéséhez képzelj el egy hógömböt, amit jó alaposan megráznak. Hópelyhek kavarognak mindenfelé és alig látni, mi is történik belül. Néha mi is így érezzük magunkat, nem igaz? Amikor erős érzelmeket élünk át, például aggodalmat, frusztrációt vagy szomorúságot, mindenféle gondolatok és érzések kavarognak az elménkben és a testünkben…
Nehéz nyugodtnak érezni magunkat és tisztán gondolkodni, amikor hóvihar tombol bennünk. Amikor azonban abbahagyjuk a hógömb rázását, a hópelyhek elkezdenek leülepedni, és képesek vagyunk tisztábban látni, mi is történik valójában. Az éber, tudatos jelenlét, vagyis a mindfulness gyakorlása során ugyanez történik bennünk is.
A mindfulness segít tisztán látni (ennek pozitív következményeként megnyugodni) és észrevenni az életünkben jelenlévő apró örömöket is.
Milyen helyzetekben segíthet?
Klinikai vizsgálatokkal bizonyított, hogy a mindfulness módszer képes felére csökkenteni a krónikus depresszió visszatérésének kockázatát (ez a hatékonyság a hangulatjavító gyógyszerekével vetekszik).
Emellett a csendes éberségmeditáció rendszeres gyakorlása más érzelmi-lelki problémák, például a stressz vagy a szorongásos zavarok, függőségek, alvászavarok kezelésében és a testi fájdalmak elviselésében is segíthet, és javíthatja az életminőséget.
Ingyenes 7 napos mindfulness kihívás
Tudományosan bizonyított hatásai
Az elmúlt 30 évben az idegtudomány, a pszichológia és az orvostudomány területén végzett kutatások számos előnyét dokumentálták az éber figyelem gyakorlásának.
Segít elengedni régi, káros szokásokat
Segít depresszió esetén
Segít fókuszálni a figyelmet
Segít csökkenteni a krónikus fájdalmakat
Segít csökkenteni a szorongás tüneteit
Segít a jobb problémamegoldásban
Segít csökkenteni a stresszt
Segít javítani a kapcsolatainkat
8 hetes mindfulness tanfolyamok:
Nincs előadás
Blogcikkek a témában:
Azonnali stresszkezelési technika: a nyugtató légzés
Talán nem is gondolnád, de a légzés alapvető fontosságú az érzelmeink szabályozásában. A test és az elme között fennálló ún. visszacsatolási hurok miatt a légzésünk
Énekterápia: gyógyítja a lelket, de a testet is?
Ha valaki az éneklésben örömét leli, rengeteg tudományos kutatás igazolja, miért érdemes a testi-mentális egészségünk érdekében kiereszteni a hangunkat és akár hamisan is énekelni, csak
10 dal, amely boldogságra hangol
Nem mindegy, milyen zenét hallgatunk és énekelünk. A zene különböző hatásokkal bír az emberi szervezetre. Hat a hangulatunkra, a vérnyomásunkra, sőt az egész szervezetre.Attól függően,