Így szabadulj ki a múlt szorításából
Mindannyiunk életében vannak fájó pontok, kellemetlen élmények, amelyekre nem szívesen emlékezünk. Százszor és százszor éljük újra az emlékeket, órákig kötik le a gondolataink a “mi lett volna, ha…” típusú elképzelések, miközben valójában a saját csapdánkban vergődünk, újra és újra visszarántva magunkat a mélybe. Mit tehetsz, hogy elengedd a múltat, és továbblépj? Mutatok néhány jó módszert.
1. Biztosan tovább akarsz lépni?
Mindenek előtt azt kell eldöntened, hogy szeretnél-e egyáltalán tovább lépni?
Gyakori, hogy az áldozat szerep figyelmet és együttérzést vált ki a körülöttünk élőkből, és ha úgy érezzük, hogy a törődést más forrásból nem kaphatjuk meg, akkor a tudatalatti nem is igazán szorgalmazza a megbocsátást és elengedést.
Ezzel szemben a továbblépés egy tudatos döntés a tudatalatti felett, amikor is választás elé kerülünk. A bizonytalant választjuk-e a megszokott érzelmekkel szemben.
Ha bizonytalan vagy, beszélj erről egy közeli baráttal vagy bizalmassal, esetleg szakemberrel, aki külső szemlélőként érzelmek nélkül, reálisabban láthatja a helyzetet.
2. Tisztázd le a hitedet és az elvárásaidat
Minél idősebbek vagyunk, annál tisztábban látjuk saját magunkat, és ahogy gyűlnek a tapasztalatok, egyre kevésbe fogadjuk el mások véleményét a saját magunk által kialakítottal szemben.
Legyen ez így akkor is, amikor rólad van szó. Soha ne felejtsd el, hogy amit mások gondolnak rólad, az az ő véleményük, őket tükrözi.
Egyetlen vélemény legyen mérvadó számodra: mégpedig a sajátod.
Ha úgy érzed, hogy dolgozni kell az önbecsüléseden, ajánlom figyelmedbe a 333 önbecsülés növelő megerősítést!
3. Tanulj meg megbocsátani!
Ha valaki rosszat mondott vagy megbántott, természetes, hogy rosszul esik, sértve érzed magad és elégtételre vágysz. A múlthoz kötődő negatív élményeket azonban nem szabad túl közel engedned magadhoz, nem hagyhatod, hogy gyökeret verjenek benned, újra és újra a negatív dolgokra irányítsák a figyelmedet.
A megbocsátás szabadulás a negatív emlékektől, a bántó személyektől. Erről a másik személynek nem kell tudnia, ez a te magánügyed, benned játszódik, neked lesz jobb tőle.
Sokszor segíthet, ha a másik személy helyzetébe képzeled magad. Ha végig gondolod, hogy ő miért lehet ilyen: talán fiatalkorában túl kevés figyelmet és szeretetet kapott? Fizikai vagy érzelmi fájdalomban él? A munkahelyén vagy otthon él túl stresszesen? Egy betegség válja ki belőle ezt a viselkedést?
Tévedés ne essék, ez nem mentesíti őt a viselkedése miatt, neked viszont segíthet, hogy megértsd a miérteket, hogy nem biztos, hogy ellened irányulnak a cselekedetei és ezek fényében talán könnyebb lesz az elengedés és a megbocsátás is.
Hallottad már A szeretet összetart című dalt?
Ez életem egyik leginkább meghatározó dala, amely rólam, a saját történetemről is szól. Hallgasd meg, talán neked is tud segíteni.